Przeskocz do treści

Bieg “Tropem Wilczym” Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę 4 marca 2018 roku po raz szósty w Polsce, a po raz czwarty w Wielichowie odbył się Bieg "Tropem Wilczym" Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem tego wydarzenia była 9 Grunwaldzka Drużyna Harcerska "Buki" im. Kazimierza Wielkiego w Wielichowie wraz z Centrum Kultury i Szkołą Podstawową im. Polskich Noblistów w Wielichowie. Patronat Honorowy nad biegiem objęła Pani Honorata Kozłowska Burmistrz Wielichowa.

Pomimo mrozu wszystkim towarzyszyła gorąca atmosfera. Imprezę rozpoczęto w sobotę o godz. 16:30, kiedy to do Biura Zawodów zaczęli przybywać pierwsi zawodnicy. W niedzielę tuż przed 12:00 wszyscy zgromadzili się przed sala gimnastyczną, by pod czujnym okiem Pani Magdaleny Roesler rozpocząć rozgrzewkę. Na linii startu w tym roku pojawiło się ponad 150 zawodniczek i zawodników. Po ćwiczeniach harcerka odczytała wiersz o Żołnierzach Wyklętych, a Pani Burmistrz Honorata Kozłowska uroczyście otworzyła Bieg. Jako pierwsi wystartowali najmłodsi, którzy dzielnie pokonali dystans wokół szkoły. Po minięciu mety każdy zawodnik otrzymał medal wręczany przez Panią Burmistrz. Odbył się także Bieg Honorowy na 1963 metry upamiętniający rok śmierci ostatniego Żołnierza Niezłomnego Józefa Franczaka ps. „Lalka”. Zawodnicy pokonali go w trzech kategoriach. W tym Biegu Pamięci nie chodziło o wygraną, ale o upamiętnienie tych, o których długo nie można było pamiętać. Dlatego walka o miejsca była na drugim miejscu, ale zwycięzcy zostali nagrodzeni.

W kategorii 8-12 lat zwyciężył Ignacy Pudliszewski, drugie miejsce zajął Adam Górczyński, a trzecie Urszula Błażejczak. Wśród zawodników 13-15 lat najlepszy okazał się Kacper Kmiecik, a tuż za nim Anna Dodat. Na tym dystansie pobiegli tez zawodnicy 16+, wśród których zwyciężył Pan Roman Drgas, który pokonał trasę w bardzo szybkim tempie, jako druga do mety dobiegła Pani Maria Dryka, a trzeci Pan Marek Misiorny. Tradycyjnie trasę pokonali też Panie i Panowie maszerując z kijkami. Jako pierwsza linię mety przekroczyła Pani Bogumiła Andrzejewska, chwilę po niej Pani Agnieszka Słomska, a jako trzecia Pani Agnieszka Krzyczyńska.

Jak rok temu tak i w tym biegacze mogli zmierzyć się także na dłuższym dystansie, który w tym roku wyniósł 8,00 km. Na linii startu ustawiło się ponad 80 biegaczy. Przełajowa, wymagająca trasa prowadziła przez lasy w Wielichowie, Dębsku, Prochach, ścieżkę rowerową i z powrotem do Wielichowa, którą zabezpieczali niezawodni strażacy. Pierwsze miejsce w kategorii kobiet zajęła Pani Magdalena Roesler, drugie Pani Małgorzata Nowacka, a trzecie Pani Zuzanna Misiorna. W tym roku organizatorzy nagrodzili też Panią Magdalene Stępień, która zajęła czwarte miejsce, Panią Dominikę Kulak , która przybiegła jako piąta oraz Panią Wioletę Matyję, która metę przekroczyła jako szósta. W kategorii mężczyzn pierwsze miejsce zajął Pan Łukasz Kaczmarek, drugie Pan Filip Dryka , trzecie Pan Łukasz Popiołkiewicz, czwarte Pan Robert Nowak, piąte Pan Roman Minge, a jako szósty dobiegł Pan Andrzej Horłoza. .

Najmłodszym uczestnikiem niedzielnego biegu był 2,5 letni Antoni Kołaziński, który dzielnie pokonał dystans Wilcząt. Każdy uczestnik biegów po minięciu mety otrzymywał pamiątkowy medal oraz gratulacje z rąk Pani Burmistrz i harcerek.

Po zakończonym biegu na zawodników czekała kawa, herbata, ciasto oraz pyszna zupa ugotowaną przez Panie ze stołówki szkolnej. Na najlepszych czekały dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe. W tym roku dzięki wsparciu sponsorów nagrody i pakiety startowe były okazałe, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

9 Grunwaldzka Drużyna Harcerska "Buki" im. Kazimierza Wielkiego w Wielichowie i Centrum Kultury dziękują za pomoc i wsparcie w organizacji biegu: