Logo Gminy Wielichowo

Powitanie wiosny

Ocena 0/5

W połowie Wielkiego Postu przypada święto zwane Półpoście. W tym dniu wypędzano zimę i zapraszano wiosnę. Naszym zwyczajem zaprosiliśmy do współpracy przedszkolaki ze Śniat, Wielichowa i Elżbiecin. Dzieci zawiesiły kolorowe wstążki na drzewkach rosnących przed Izbą Historii i Centrum Kultury. Na ten czas, kiedy wiosna puka coraz głośniej do naszych drzwi przypada obrzęd "gaika". Polega on na przystrojeniu sosnowej gałązki kolorowymi wstążkami i wprowadzeniu pięknie przystrojonego drzewka do gospodarstw domowych. Dzieci przygotowały drzewko, które zabrały do przedszkoli. Będzie im ono towarzyszyło aż do końca czerwca, kiedy wiosna przejdzie w lato. Na chodnikach przed budynkami zakwitły namalowane przez przedszkolaki kolorowe rysunki. Kiedy kreda idzie w ruch na pewno powstanie coś pięknego. Ale nie tylko kredki, wstążeczki i gałązki są znakami wiosny. Do specjalnie przygotowanych skrzyń zostały wsadzone bratki. Każdy kwiatek uśmiechniętych oczkiem będzie witał przychodzących do Centrum Kultury.

Na zakończenie akcji w Śniatach dzieci złożyły przysięgę, obiecały dbać o przyrodę. "Gdy się do życia wiosną świat budzi, przyroda pisze apel do ludzi..." Tymi słowami rozpoczyna się wiersz Stanisława Karaszewskiego. Dzieci doskonale zdają sobie sprawę jak ważna jest dbałość o naturę. Nie ważne, mali czy duzi, wszyscy musimy o nią dbać. Bo ... "A gdy umrzemy w trującym brudzie, na martwej ziemi zginą też ludzie!" PAMIĘTAJMY O TYM.

 

Galeria zdjęć

IMG_5183_1000 IMG_5187_1000 IMG_5193_1000 IMG_5140_1000 IMG_5159_1000 IMG_5142_1000 IMG_5180_1000 DSC_4926_1000 DSC_4938_1000 DSC_4941_1000 DSC_4937_1000 IMG_5212_1000 DSC_4952_1000 DSC_4948_1000
powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności