Logo Gminy Wielichowo

Odkrywamy polską wieś

Ocena 0/5

„Odkrywamy polską wieś" to międzypokoleniowy projekt realizowany przez Stowarzyszenie Seniorów „Druga Młodość” w Wielichowie w partnerstwie z Centrum Kultury Wielichowo, Ośrodkiem Pomocy Społecznej , Stowarzyszeniem Kół Gospodyń Wiejskich oraz z sołectwem Śniaty, na którego realizację Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie w wysokości 14.000 zł z Samorządu Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

 

Dzień 19 sierpnia 2021r był dniem poświęconym wsi Śniaty. To tam w Izbie Historii znajduje się najwięcej zgromadzonych eksponatów pokazujących jak wyglądało życie na wsi. W Izbie Historii pan Paweł Michalski przeprowadził z dziećmi warsztaty twórcze związane z dawnymi czasami na wsi. Wspólnie robili zabawki wykorzystując zbędne materiały, dzieci zapoznały się z dawnymi tradycjami jak pranie bez pralki.

Pod Izbą Historii zgromadzili się również zaproszeni goście: Pani Burmistrz Honorata Kozłowska, radny powiatu Grodziskiego Pan Jan Grochowy, Przewodnicząca Rady Gminy Wielichowo Pani Genowefa Feldgebel, Dyrektor Centrum Kultury w Wielichowie Pan Grzegorz Herman, sołtys wsi Śniaty Pan Bogdan Czapla,  Zespół Śpiewaczy „Wilkowianie”, członkinie KGW Śniaty oraz Stowarzyszenia KGW w Wielichowie. Nie zabrakło strażaków, Rady Sołeckiej wsi Śniaty, wolontariuszy, seniorów z gminy Wielichowo oraz dzieci i ich rodziców. Wszyscy zebrani ze śpiewem przemaszerowali na plac przy Sali wiejskiej, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie pikniku międzypokoleniowego.

Był koncert zespołu „Wilkowianie”, i wspólne śpiewanie utworu „Do Ciebie Kasiuniu”; były warsztaty: Panie ze Stowarzyszenia KGW prowadziły warsztaty kulinarne, pokazały jak ugotować polewkę i przyrządzić pyrki z gzikiem, a w kuchni powstawały smakołyki – chleb z wodą i cukrem pieczony na rozgrzanej płycie kuchennej – pychotka.

Nie zabrakło niespodzianki – dawny instrument muzyczny Dudy Wielkopolskie w rękach Pana Grzegorza Hermana wydał przemiłe dźwięki, w wykonaniu  dudziarza zabrzmiał utwór „w sini dół, w sini dół, na podwórku górka…”

Pozostało tylko wspólnie bawić się i świętować … dzieci i dorośli licznie brali  udział w proponowanych im rozgrywkach, na wszystkich czekały nagrody a dla smakoszy polewka, pyrki z gzikiem, pieczony chlebek,  jeszcze przepyszny placek drożdżowy pieczony przez gospodynie, sok ze świeżych  liści mięty oraz kiełbaska z ogniska.

Czekały również nagrody współfinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Gminę Wielichowo, Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wlkp., Zakłady Mięsne M.Kozłowski w Wielichowie. Ogromne podziękowania należą się wolontariuszom, którzy włączyli się w organizację pikniku, szczególne podziękowania składamy paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Śniatach, Pani prezes Stowarzyszenia KGW w Wielichowie Pani Barbarze Kostrzewa, dziękujemy również KGW Gradowice za udostępnienie stołów, dziękujemy Radzie Sołeckiej i Sołtysowi wsi Śniaty Panu Bogdanowi Czapla za przygotowanie miejsca na piknik, seniorom i wolontariuszkom za przeprowadzone konkursy, wszystkim, którzy nie zostali wymienieni z nazwiska i stanowiska a w szczególności dziękujemy wszystkim uczestnikom pikniku za przybycie na piknik i miłą zabawę.

Galeria zdjęć

4-2 5-2 6-2 7-2 20210819_160704 20210819_160847 20210819_161057 20210819_161131 DSC_0896 DSC_0897 DSC_0904 DSC_0906 DSC_0926 DSC_5366 DSC_5374 DSC_5381 DSC_5390 DSC_5397 DSC_5404 DSC_5415 DSC_5426 DSC_5427 DSC_5429 DSC_5434 DSC_5438 DSC_5448 DSC_5452 DSC_5460 DSC_5468 DSC_5472 DSC_5479 DSC_5491 DSC_5494 DSC_5499 DSC_5500 DSC_5501 DSC_5502 DSC_5503 DSC_5505 DSC_5506 DSC_5510 DSC_5513 DSC_5515 DSC_5517 DSC_5518 DSC_5519 DSC_5520 DSC_5521 DSC_5525 DSC_5533 DSC_5539 DSC_5541 DSC_5542 image0000001 image0000003 received_4289783301101880 20210819_160455 1-3 2-2 3-2
powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności