Logo Gminy Wielichowo

Konkurs kulinarny „Smaki Leśne 2025” – finał już w majówkę!

Ocena 0/5


         Dziczyzna, Owoce leśne, Grzyby, zioła i inne – w tych trzech kategoriach zgłaszać można przysmaki w konkursie kulinarnym „Smaki Leśne 2025”, w którym mogą uczestniczyć z terenu całej Wielkopolski: koła gospodyń wiejskich (KGW), producenci i przetwórcy żywności, restauracje i inne obiekty gastronomiczne, w tym szczególnie z terenu powiatu poznańskiego. Zgłoszenia należy przesyłać do 30 kwietnia 2025 r. włącznie. Na laureatów czekają nagrody: czeki o wartości 500 zł (Grand Prix), vouchery do Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego w Uzarzewie, do Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie oraz zestawy upominków od Powiatu Poznańskiego.

Uczestnicy konkursu z terenu powiatu poznańskiego ubiegają się o certyfikaty (dyplomy) z tytułem „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2025”.

Każdy z uczestniczących podmiotów/osób może zgłosić do konkursu maksymalnie 3 rodzajów potraw i produktów (w każdej kategorii) wypełniając osobny formularz zgłoszenia wraz z załącznikiem dla każdej z nich. Zgłoszenia wraz z recepturami należy przesłać na adres: kontakt@smakipowiatupoznanskiego.pl. Gotowe dania należy dostarczyć w niedzielę, 4 maja 2025 r. 10.00 – 11.00 w miejscu odbywania się konkursu tj. namiocie obok  Pałacu Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego w Uzarzewie. Potrawy i produkty należy dostarczyć w ilości co najmniej 5 porcji degustacyjnych (dla 7-9 osobowej kapituły).

Istnieje także możliwość przesłania zgłaszanych produktów pocztą lub kurierem na adres: Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego w Uzarzewie, ul. Akacjowa 12, 62-006 Uzarzewo z dopiskiem: KONKURS „Smaki Leśne 2025”.

Organizatorzy zapewniają stół i miejsce do ekspozycji gotowych potraw i produktów dla każdego uczestnika konkursu. Ocena potraw i produktów zgłoszonych do konkursu odbędzie się w godzinach 12.00-13.30.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone przez Przewodniczącego Kapituły lub osobę przez niego wyznaczoną w dniu 4 maja  2025 r. ok. godz. 15:00. Dokładna godzina zostanie podana w programie wydarzenia Festiwal Leśnych Smaków w Uzarzewie. Dziczyzna w towarzystwie grzybów, ziół i owoców”. Festyn rozpocznie się o godz. 10.30.

Będzie to doskonała okazja, aby na nowo odkryć smak dziczyzny i poznać jej kulinarne tajemnice. Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje: wykłady, pokazy kulinarne, gry i zabawy. Będzie też możliwość skonsultowania się z dietetykiem, skorzystania z oferty stanowisk edukacyjno-warsztatowych, również kulinarnych. Dowiecie się również, gdzie szukać najlepszych składników oraz jak łatwo i szybko przygotować wyjątkowe dania w domowym zaciszu.

Na uczestników czekają także stoiska degustacyjne, gdzie będzie można spróbować pysznych dań z dziczyzny.

Organizatorem konkursu i sponsorem nagród finansowych jest Instytut Skrzynki - Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. Współorganizatorem konkursu jest Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie (oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie). 

Konkurs odbywa się przy współpracy:  KOWR OT Poznań, Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników – Wędliniarzy – Kucharzy, Stowarzyszenia Slow Food Wielkopolska, Stowarzyszenia Polska Akademia Smaku, Sieci Culinary Heritage Europe, Stowarzyszenia Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, TOP AGRAR Polska.

Honorowego Patronatu wydarzeniu udzielił Starosta Poznański Jan Grabkowskiego.

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności