Logo Gminy Wielichowo

Święto Niepodległości w Wielichowie

Ocena 0/5

Z towarzyszeniem Grodziskiej Orkiestry Dętej im. Stanisława Słowińskiego, Kompanii Honorowej WP, pocztów sztandarowych i harcerzy przemarszem do kościoła farnego rozpoczęły się gminne uroczystości Święta Niepodległości.

 

Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy patriotycznej manifestacji przeszli na cmentarz pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich. Na tę część świętowania złożyło się wystąpienie Pani Honoraty Kozłowskiej burmistrza Wielichowa, Apel Pamięci i złożenie łuski z ziemią, która została pobrana na cmentarzu w Kargowej. Salwę honorowa dla uczczenia Święta Niepodległości oddali żołnierze z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie. Całość dopełniło złożenie kwiatów i zniczy przy Pomniku.

W drugim dniu świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Honorata Kozłowska Burmistrz Wielichowa, Ryszard Rogoziński prezesa LOK Wielichowo sekcja turystyki motocyklowej i Centrum Kultury w Wielichowie zaprosili mieszkańców na inscenizację historyczną przygotowaną przez Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gratz” oraz klasę mundurową z Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim. Inscenizacje rozpoczęli harcerze z 9 Grunwaldzkiej Drużyny harcerskiej „Buki” im. Kazimierza Wielkiego w Wielichowie i zaprosili widzów do odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”. Następnie rekonstruktorzy przygotowali inscenizację z czasów II wojny światowej. Była to pierwsza tego typu akcja zorganizowana w Wielichowie. Wybuchy, zdobywanie pozycji nieprzyjaciela, odgłosy walki wszystko było słychać było daleko poza terenem stacji. W rolę narratora wcielił się Dariusz Matuszewski. Na zakończenie organizatorzy zaprosili wszystkich na pyszną grochówkę.

W imieniu organizatorów: Burmistrza Wielichowa, Księdza Proboszcza i Centrum Kultury w Wielichowie dziękuję za udział i przygotowanie dzisiejszej uroczystości: oficerom i żołnierzom z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie z przedstawicielem Dowódcy podpułkownikiem Zbigniewem ZAWADZKIM na czele, Ochotniczej Straży Pożarnej za asystę i zabezpieczenie wydarzenia, Policji, Orkiestrze Dętej im. Stanisława Słowińskiego z Grodziska Wielkopolskiego, Pocztom sztandarowym ze szkół w Wielichowie i Wilkowie Polskim oraz OSP w Wielichowie, Śniatach, Wilkowie Polskim, Dębsku, Prochach, Uczniom i nauczycielom: Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Wielichowie, Szkoły Podstawowej im. Polskich Poetów w Łubnicy, Szkoły Podstawowej im. Kompanii Wilkowskiej Powstańców Wielkopolskich w Wilkowie Polskim, Szkoły Podstawowej w Gradowicach, Przedszkola w Wielichowie, Przedszkola w Łubnicy, Przedszkola w Śniatach, Przedszkola w Wilkowie Polskim. Szczególne słowa podziękowania kieruję do harcerek i harcerzy z 9 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej "Buki" im. Kazimierza Wielkiego w Wielichowie oraz zuchów z Wielichowa, którzy są na każdej patriotycznej uroczystości w naszej gminie.

Galeria zdjęć

DSC_0035 DSC_0037 DSC_0047 DSC_0051 DSC_0052 DSC_0054 (1) DSC_0054 DSC_0055 DSC_0056 DSC_0057 DSC_0061 DSC_0066 DSC_0068 DSC_0071 DSC_0073 DSC_0074 DSC_0075 DSC_0079 DSC_0082 DSC_0091
powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności