Logo Gminy Wielichowo

System kaucyjny startuje już od października 2025r.

Ocena 0/5

System kaucyjny to mechanizm promujący recykling i ponowne wykorzystanie opakowań. W Polsce zacznie on działać od października 2025 roku. Wtedy w sklepach zaczną pojawiać się napoje w opakowaniach objętych systemem, a więc takie, na których znajdzie się wyraźny znak kaucji z jej kwotą. 

Zasady działania systemu:
Przy zakupie napoju w opakowaniu z logotypem od klienta pobierana będzie kaucja. 
WAŻNE: kaucja zostanie doliczona do ceny napojów dopiero przy kasie,

2.   Wszystkie jednostki handlowe, niezależnie od ich powierzchni, jeżeli oferują napoje w opakowaniach objętych systemem, będą pobierały kaucję. 

WAŻNE: nie ma tu znaczenia profil działalności danego sklepu tylko oferowane produkty,

3.   Opakowania objęte systemem będą odpowiednio oznakowane, logotypem systemu kaucyjnego. 

WAŻNE: nie będzie możliwości odebrania kaucji za opakowania bez logotypu,

4.   Kaucję będzie można odebrać przy zwrocie opakowania. 

WAŻNE: przy zwrocie opakowań, w celu odzyskania kaucji, nie będzie wymagane okazanie paragonu,

5.   Opakowanie można będzie zwracać w dowolnym punkcie zbiórki - Obowiązek zbierania opakowań objętych systemem nałożony jest na sklepy powyżej 200 m2, a małe sklepy poniżej 200 m2 mogą dobrowolnie przystępować do systemu. 

WAŻNE: opakowań nie należy zgniatać przed oddaniem do punktu zbiórki,

6.   Wprowadzono wymóg utworzenia co najmniej jednego stacjonarnego punktu odbierania opakowań i odpadów opakowaniowych objętych systemem kaucyjnym w każdej gminie. 

WAŻNE: możliwe będzie tworzenie punktów zbierania pustych opakowań poza jednostkami handlowymi.

 

Więcej informacji na stronie internetowej pod adresem www systemkaucyjny.gov.pl

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności