Poszukiwacze przygód tropem powstańców po Wilkowie Polskim
Cztery godziny na doskonałej zabawie podczas szkolnego eduroomu z okazji Dnia Patrona oraz Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego spędzili we wtorek, 26 lutego 2019 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kompanii Wilkowskiej Powstańców Wielkopolskich w Wilkowie Polskim.
Obchody obu świąt rozpoczęło spotkanie na sali gimnastycznej, gdzie po obejrzeniu króciutkiego filmu o dziejach polszczyzny, wzięli udział w spontanicznej akademii z okazji Dnia Języka Ojczystego. Uczniowie otrzymali teksty bezpośrednio przed nią i musieli bardzo uważać, by nie spóźnić się ze swoją kwestią i wypowiedzieć ją w odpowiednim momencie. Wszyscy doskonale zdali ten „test czujności” i szybko przeszli do dalszej części obchodów, poświęconych już po raz 13 Patronom Szkoły – Powstańcom Wielkopolskim.
Bawili się w Poszukiwaczy Przygód, wyruszajacych pod opieką Wielkich Magów Gry – nauczycieli - śladami powstańców po Wilkowie Polskim, by odnaleźć tajemniczego bohatera z przeszłości… Musieli się wykazać wieloma umiejetnościami i wiedzą, ale także odwagą i przedsiebiorczością. Były zadania do wykonania przy pomocy wykorzystywanych w szkole tabletów – QRkody do odczytania, zadania interaktywne i quizy, ale były też zadania wymagajace odśpiewania hymnu czy opuszczenia szkoły i wędrówki po wsi, w poszukiwaniu śladów po powstańcach oraz osób, które przeszłość wsi mogłyby młodym adeptom historii przybliżyć. Po wykonaniu wszystkich zadań - zmęczeni, ale zadowoleni – mogli posilić się fundowaną przez niezastąpioną Radę Rodziców kiełbaską, prosto z ogniska, którą zresztą trzeba było samemu upiec.
Grę przygotowały oraz podsumowały nauczycielki szkoły – p. Paulina Mańkowska oraz p. Hanna Czapla. Relację z przebiegu gry i jej rezultaty można obejrzeć na YouTube. A tajemniczym bohaterem okazał się Teofil Klonowski, urodzony w Wilkowie Polskim muzyk i pedagog, twórca kolędy „Bracia, patrzcie jeno” oraz zbiorów pieśni, w tym jednego, poświęconego Powstaniu Listopadowemu. Cieszymy się, że wiedzę historyczną i językową mogliśmy zdobywać w tak atrakcyjnej formie, a jeszcze bardziej z tego, że pamięć o Naszych Patronach – żołnierzach Kompanii Wilkowskiej Powstańców Wielkopolskich – jest tak żywa wśród mieszkańców. Mamy nadzieję, że przetrwa. Między innymi dzięki tym dzieciom, którym dane było uczyć się w naszej szkole. Na koniec – ku pamięci dla tych, którzy szkołę kończyli dawno – wiersz o naszych patronach:
Pamięci powstańców wielkopolskich
Kompanii Wilkowskiej
Grudniowa noc, skrzypiący śnieg,
zewsząd dochodzą wilcze wołania .
i nagle dzwon oznajmia wieść:
trzeba się zbierać do powstania.
W Poznaniu już od kilku dni
Wolności się rozlega głos .
Franciszek Ratajczak daninę krwi
Już złożył na ofiarny stos.
W Wilkowie Polskim ksiądz Forecki
Z Poznania ważne dostał rozkazy:
Ochotników zebrać, Niemców rozbrajać
I do powstańczej dotrzeć bazy.
Na dzwonu głos ze Śniat, z Wilkowa
przyszło stu ludzi, zbrojnych w kije:
-Prowadź nas, księże, chcemy walczyć.
Niech Niemiec widzi, jak chłop się bije!
Ksiądz tylko teszing z plebanii wziął
I poszli na tory wąskotorówki.
„Zatrzymać pociąg, wołać Niemca -
niech wiezie oddział na miejsce zbiórki!”
Konduktor wzbraniał się, wymawiał,
Ksiądz lufę przyłożył mu do skroni-
„ Ich zehle bis drei – i wybieraj
wieziesz nas lub użyję broni!”
I Niemiec w końcu to zrozumiał,
Że opór tutaj zda się na nic.
Uląkł się, ugiął, wpuścił powstańców
I zawiózł oddział do Rakoniewic.
Do wielichowskiej weszli kompanii
Nim sami wilkowską utworzyli.
Wolsztyn, Babimost i Kargowa –
„Krwawiącej granicy” nasi bronili.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!