Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Wielichowie
We wtorek, 11 listopada 2025 roku, w Wielichowie odbyły się uroczystości z okazji 107. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody zorganizowali Burmistrz Wielichowa, Parafia pw. św. Marii Magdaleny oraz Centrum Kultury w Wielichowie. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i Kompanii Honorowej Wojska Polskiego do świątyni rozpoczęła się uroczysta Msza Święta za Ojczyznę, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Wieńczysław Nowak.
W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele instytucji publicznych, organizacji społecznych, szkół i przedszkoli, a muzyczną oprawę zapewniła Orkiestra Dęta. Z Rostarzewa. Po zakończeniu nabożeństwa zgromadzeni wysłuchali programu patriotycznego przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Wielichowie. Młodzież zaprezentowała wzruszające wiersze i pieśni o wolności, odwołując się do historii niepodległościowej. Występ został przyjęty z dużym uznaniem, a jego przesłanie podkreślało znaczenie patriotyzmu w codziennym życiu młodego pokolenia.
Na cmentarzu odbyła się uroczystość zgodnie z ceremoniałem wojskowym z udziałem przedstawicieli 1 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie. Po złożeniu meldunku i odegraniu hymnu państwowego głos zabrała burmistrz Wielichowa Honorata Kozłowska, podkreślając wagę wspólnej pamięci o bohaterach walk o wolność. Następnie podpułkownik Grzegorz Lewandowski wręczył Pani burmistrz Medal Pamiątkowy 1 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w podziękowaniu za bardzo owocną współpracę.
W dalszej części uroczystości został odczytany okolicznościowy adres od Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Apel Pamięci, w którym przypominany bohaterów walk o niepodległość zakończony został salwą honorową. Następnie delegacje władz samorządowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz przedstawiciele placówek oświatowych, służb mundurowych, straży pożarnej i policji, harcerze i zuchy złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem, oddając hołd poległym powstańcom i żołnierzom.
Uroczystość zakończyła się krótką modlitwą ks. proboszcza i odegraniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Przy dźwiękach „Warszawianki” Kompania Honorowa i poczty sztandarowe odmaszerowały. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Wielichowie były wyrazem dumy, wdzięczności i jedności mieszkańców. Ich patriotyczny charakter i zaangażowanie organizatorów i uczestników potwierdziły, że pamięć o historii i bohaterach niepodległej Polski jest wciąż żywa w lokalnej społeczności.


Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!